۵ نکته کلیدی زبان ( اختصاصی کنکور ارشد ۹۵ )

زبان ارشد

نویسنده:سینا بهرامی

قصد داشتم تعدادی از نکات مهم زبان انگلیسی رو که قبل از شرکت در کنکور و سر جلسه
راه گشا و کاربردی هست ، خدمتتون عرض کنم.

ان شا الله بعد از کنکور سعی میکنم به تبین نکات بیشتری به صورت دوره ای بپردازم.

  1. Please don’t waste your precious time learning new words. That’s absolutely useless!!!!

نکته اول: سعی نکنید در این مدت زمان باقی مانده لغات جدید یاد بگیرید و اصطلاحاً دایره واژگان رو افزایش بدید!!! بهتره بدونید اصلا ممکن نیست و زمان به شدت ارزشمندتون رو هدر خواهید داد. شاید بدونید این یادگیری لغت نیست که در کنکور درصد زبان شما رو بالا میبره بلکه فراگیری اون هست. فراگیری کلمات جدید هم طبیعتاً و ذاتاً به مدت زمان کافی نیاز داره. (دوستان توجه بکنید بین یادگیری(Learning) و فراگیری(Acquisition) تفاوت ماهوی قابل توجه ای وجود داره.)
به علاوه صرف زمان برای یادگیری لغات جدید مساوی با هدر دادن زمانی هست که میتونید صرف دوره کردن و بازخوانی مطالب آموخته شده بکنید.

  1. It would be to your advantage if you go over the words in context rather than in Isolation.

نکته دوم: شاید مهمترین نکته ای که میخوام بر اون تأکید داشته باشم همین نکته هست.
با توجه به زمان باقی مونده، تنها کاری که باید جهت آمادگی بیشتر زبان داشته باشید، دوره کردن و بازخوانی کلماتی هست که یاد گرفتید.  نکته مهم اینجاست:

حتما تا اون جا که ممکن هست کلمات رو داخل متن و یا جمله( بافت زبانی و ساختاری) ببنید و بخونید. برای مثال شما میرسید به کلمه Besmirch. سعی کنید اون رو در قالب یک جمله انگلیسی  دوره کنید.

The antagonistic manager tried to besmirch my good face in the organization

.
ابن کار هم مبنای علمی داره و هم کمک  بسیار زیادی به  ارتقا سطح زبان انگلیسی میکنه.
بدترین کار ممکن در مورد دوره کردن کلمات این هست که اونارو با معنای فارسیش یاد گرفته باشید و یا دوره کنید. دوستان زیادی رو دیدم یک طرف فلش کارت کلمه و یک طرف دیگرش معنای فارسیش رو مینویسن. جدای از اینکه چنین کاری از نظر علمی کاملا مردود قلمداد میشه، جالب هست بدونید درصد بالایی هم سر جلسه نمیتونن اون طور که باید از دانش زبانیشون استفاده کنن.
تنها زمانی میتونید سر جلسه کنکور از کلمات و دانش زبانیتون حد اکثربهره رو ببرید که اون کلمات رو در داخل متن یاد گرفته باشید.

  1. Do investigate the previous examinations.

نکته سوم: حتما و حتما و حتما هم زمان با مرور کردن دانش زبانی( لغات، نکات گرامری و هر تکنیکی که مد نظرتون هست) تست های مجموعه مدیریت سال های پیش- به خصوص از سال ۹۰ تا الان- رو بزنید و بعد به بررسی اون ها بپردازید.
خیلی اوقات لغاتی که در سال های پیش مطرح شدند در سال های بعد هم به چشم میخورند. توجه داشته باشید که لغات مهمی که کارساز باشند همیشه محدود هست!!! شما نیاز ندارید ۲۵۰۰۰ کلمه رو بدونید!!!!!!!!!

در مرود گرامر هم همین امر صادق هست. گرامر انگلیسی خیلی محدود تر از لغاتش هست. بررسی تست های سال قبل دانش گرامری شما رو هم مرور خواهد کرد.

به علاوه بررسی تست های کنکور های گذشته خودش نوعی مرور به حساب میاد و با توجه به اینکه اون ها را در قالب جمله و متن میبینید نقش مؤثری در آماده کردن هرچه بیشتر شما خواهد داشت.

تاکیدم ازین جهت بر  سال ۹۰ تا الان هست که میزان دشواری سوال ها و هم چنین فرم و ساختار کلوز تست ها و متن ها از اون سال کمی تغییر داشته و اصطلاحاٌ کمی جوندار تر شده.

  1. Don’t panic!!! Even the most fully-prepared applicant would have a poor performance in case of panic and lack of self-confidence.
    Stick to your guns!!!

دوستان به هیچ وجه سر جلسه کنکور از سوالات زبان نترسید.  یکی از مهمترین عواملی که توانایی شما رو در استفاده از دانش زبانییتون نابود میکنه اضطراب بالا و از دست دادن اعتماد به نفس هست.

هر مجموعه سوالاتی تعدادی سوال سخت و تعدادی سوال معمولی و آسان داره. هیچ عیب نداره اگر شما نتونید به همه سوالات پاسخ بدید و اصلا قرار نیست بدید!!! اگر سوالی رو نتوستید پاسخ بدید وقت تلف نکنید و برید سراغ سوالات دیگه.
تمام کسایی که درصد های قابل قبول زبان انگلیسی دارن این تکنیک رو یاد گرفتن که بتونن از بعضی از سوالات بپرن و دیگه بهش فکر نکنن. به عبارت دیگه خودشون رو نبازن!!!!
خیلی اوقات دیده میشه ۵۰% از سوالات ریدینگ خیلی راحت هست ولی خیلی ها جواب نمیدن. میدونید چرا؟به این علت که سوال های قبلی که مربوط به لغات و گرامر و کلوز تست هست روحیشون رو نابود کرده و علی رغم دانش زبانی و آمادگی خوبشون سوالات ریدینگ رو از دست میدن.باز هم تاکید میکنم: سر جلس کنکور خودتون رو نبازید. شما میتونید درصد قابل قبولی از زبان به دست بیارید باور کنید!!!

از صمیم قلب امیدوارم امسال بهترین نتیجه رو بگیرید و درصد زبان انگلیستون به کسب رتبه دلخواهتون کمک شایانی داشته باشه.

Let’s Keep Our Fingers Crossed!!!

 

برای دانلود جزوه دانش مسائل روز رتبه برترها کلیک کنید

 

نظرات درباره: “۵ نکته کلیدی زبان ( اختصاصی کنکور ارشد ۹۵ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.