مصاحبه با اقای داوود قوی رتبه ۷۳ ژنتیک انسانی ۹۷

مصاحبه با رتبه های برتر ارشد ژنتیک

با عرض تبریک و تشکر بابت اینکه سایت رتبه برترها رو برای مصاحبه انتخاب کردید لطفا خودتان را معرفی کنید و درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید ؟

سلام و عرض ادب خدمت شما

داوود قوی هستم رتبه ی ۷۳ ژنتیک انسانی

ژنتیک:۶۸  زبان:۶۳  بیوشیمی:۴۵  سلولی ملکولی:۳۹

 

رشته و دانشگاه شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید ؟

زیست شناسی عمومی دانشگاه پیام نور شاهین شهر، معدل: ۱۸٫۰۱

 

وضعیت دوره ی کارشناسی شما به چه صورت بود ایا در این دوره دانشجوی موفقی بودید ؟

در کل دانشجوی خوبی بودم. سعی می کردم تا جای ممکن با برنامه ریزی عمل کنم که برای امتحانات متحمل استرس بیش از اندازه نشم. البته دو ترم اول یکم تنبلی کردم ولی هر چه پیش رفتم و با هدفم بیشتر آشنا شدم تلاشمم بیشتر کردم.

 

ایا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشته اید ؟ ( تقریبا چه رتبه هایی در کنکور ازمایشی کسب میکردید ؟ ) چقدر این کلاس ها و ازمون ها را موثر میدانید ؟

هیچ کلاسی شرکت نکردم و به بچه هم توصیه می کنم اگر نیاز به کلاس دارند ابتدا در مورد رزومه استاد مربوطه و تعداد ساعتی که آموزشگاه برای آن درس اختصاص داده تحقیق کنند. در واقع چیزی که هست، دراکثر موارد داوطلب کلی هزینه و زمان از دست داده و چیزی هم عایدش نشده

در مورد آزمون باید عرض کنم من اشتباهی که مرتکب شدم این بود که فقط دو آزمون شرکت کردم چون به نظرم خیلی موثره؛ نه تنها شبیه ساز کنکور به حساب میاد بلکه در زمان بندی، کسب اعتماد به نفس و کنترل استرس کمک می کنه. از طرفی باعث میشه داوطلب از خط سیرش مطلع بشه و نحوه ی پیشرفتش رو ارزیابی کنه. من خودم دوتا از آزمون های سنا را شرکت کردم که به نظر بنده استاندارد سوالات متوسط بود.

یکیش رو خوب ندادم و ترجیح دادم نتیجه رو نبینم ولی یکیش هم خوب بود و رتبم ۶ شد.

 

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید ؟

با توجه به اینکه من هفت ترمه درسم رو به اتمام رسوندم از بهمن ماه ۹۶ شروع جدی داشتم.

البته در مورد میانگین ساعات مطالعه باید خدمتتون عرض کنم اصلا با اینکه میانگین ساعت مطالعم رو ذکر کنم موافق نیستم چون ما در دورانی زندگی می کنیم که زیاد کار کردن مهم نیست بلکه بهینه کار کردن مهمه! مثلا ممکنه یک نفر فقط روزی ۸ ساعت بخونه ولی انقدر به اصول مطالعه، تمرکز و تندخوانی مسلطه که به اندازه ی ۱۰ ساعت بقیه بازدهی داره.

پس در مجموع هرکسی باید با توجه شرایط و خلقیاتش ساعت مطالعش رو تعیین کنه. نه اینکه با معیار قرار دادن دیگران به خودش فشار بیاره. البته باید از یک حداقل زمانی که در توانش هست شروع کنه و مدام افزایشش بده.

 

ایا دانشگاه خاصی برای قبولی مورد نظرتون بود ؟ قبل و بعد از کنکور حدس چه رتبه ای رو داشتید ؟

مسلما مایل بودم در یکی از دانشگاه های تهران قبول بشم ولی متاسفانه قبل از کنکور یکم به خودم مغرور شدم و زمان مرورم رو پایین آوردم. بعد از کنکور هم هیچ حدسی نمی تونستم بزنم فقط امیدوار بودم رتبم خوب بشه

 

به ترتیب کدام دانشگاه و گرایش را انتخاب کردید ؟

چون انتخاب رشته بسته به علایق هست:

تهران، شهید بهشتی، مرکز توانبخشی، مدرس، ایران، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد، یزد، شهریه پرداز های تهران و بقیه ی دانشگاه های تیپ ۲

 

چقدر با سایت رتبه برترها آشنایی داشتید ؟ از کدام یک از خدمات سایت ما استفاده میکردید ؟

خوشبختانه سایت شما خیلی به بنده کمک کرد. من منابعم رو با استفاده از جمع بندی مصاحبه هایی که قرار داده بودید تهیه کردم.

در کل تنها الگوی من در این راه مصاحبه های سایت شما بود.

 

منابع مورد استفاده ی شما برای هر یک از دروس چه بودند و چه توصیه ای در نحوه ی مطالعه ی انها برای داوطلبان دارید ؟

ژنتیک امری ترجمه ی لیلا یوسفیان:

این کتاب باید دوست اصلیتون باشه، باهاش زندگی کنید، بهش عشق بورزید و لحظه ای رهاش نکنید.

در مرتبه ی اول سنگین بود ولی هربار که پیش می رفتم شیرین تر و ملموس تر میشد. چون خیلی از مطالب فصول اول در فصل های اتی توضیح داده میشه طبیعتا بعضی قسمت ها رو متوجه نمی شدم، اونها رو با یک علامت مشخص می کردم تا در اینده راهی برای فهمشون پیدا کنم.

بچه ها شما هم فکر و وقتتون رو بیهوده روی مثلا یک پاراگراف هدر ندید و اجازه بدید زمان و قانون جذب جواب رو در اختیار شما قرار بده. در نهایت هم به جایی برسید که کتاب رو قورت دادید

ژنتیک در هزاره ی سوم دکتر دلویی:

من این کتاب را ماه آخر تهیه کردم و نتونستم اون طور که لازمه مطالعش کنم ولی بچه ها پیشنهاد می کنم هرجاش که با امری هم پوشانی نداره رو مطالعه کنند. جاهای مهم ترش هم بواسطه ی تست زنی مشخص میشه. البته این که منبع دوم هست و تست کمی ازش مطرح میشه درسته ولی در نظر داشته باشید که ژنتیک چه ضریب بالایی داره و یک تستش چقدر کمک می کنه. موضوع دیگه حجمه کتابه، با اینکه زیاده ولی خیلی راحت و سریع پیش میره. در ضمن بیشتر مطالبش هم با امری مطابقت داره. در نظر داشته باشید تا به امری مسلط نشدید سراغ هزاره نرید.

برای تست هم IQB مناسبه.

 

سلولی ملکولی دکتر محمد نژاد و تست IQB

سوالات امسال علوم آزمایشگاهی ۱ ثابت کرد خوندن این کتاب به تنهایی گره گشا نیست. اشتباهی که بنده مرتکب شدم. شاید سال های پیش با خوندن این کتاب حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد می زدند ولی امسال سطح سوالات انقدر بالا بود که جواب نمی داد. پس لطفا کتابی رو مکملش کنید و بخش هایی که هم پوشانی نداره رو مطالعه بفرمایید.

 

بیوشیمی خلاصه ی نجات شکوهی و گنجینه ی جعفرنژاد:

من خودم وقت خیلی کمی گذاشتم ولی بهتون پیشنهاد میدم اصلا این ریسک رو نفرمایید و چنین کتاب خلاصه ای رو مبنا قرار ندید چون امسال سوالات بیوشیمی آسان بود ولی ساله دیگه مشخص نیست چه اتفاقی قراره بیفته.

 

زبان دکتر امیر لزگی

کتاب فوق العاده ای هست. در ابتدا که شروع کردم خیلی سنگین بود. حتی یک صفحه یک ساعت طول می کشید ولی هرچه پیش رفتم دایره ی لغات و سرعتم بالاتر رفت. در نهایت خوندن این کتاب پیشرفت به سزایی در افزایش سطح زبانم داشت.

خوده استاد لزگی در مقدمه ی کتاب نحوه ی فلش کارت درست کردن رو توضیح داده، پس به توصیه ی ایشون گوش دادم با این وجود یکی از دلایلی که من زبانم رو اون طور که می خواستم نزدم این بود که فلش کارت هایی که درست کرده بودم رو خوب مرور نکردم.

بچه ها زبان خیلی مهمه، با اینکه ضریبش دو هست ولی چهل تا تسته. سعی کنید به تکنیک ریدینگ مسلط بشید، فلش کارت هاتون رو مدام مرور کنید و لغاتی که فراموش کردید رو وارد کارت های جدید بفرمایید.

 

 

یک روش مطالعه هست که من از لایوی که استاد مرتضی جاوید در اینستاگرام گذاشته بود یاد گرفتم. البته چون بعد از کنکور بود نتونستم براش استفاده کنم. من این روش رو براتون شرح میدم:

هر پاراگرافی که می خونید، چند کلمه ی کلیدیش رو پیدا کنید و دورش با مداد خط بکشید. سپس برا خودتون بازگو کنید تا مطمئن بشید مسلط شدید. بعد از نیم ساعت مثلا دو صفحه می خونید حالا سه تا ده بار کلمات کلیدتون رو مرور کنید. فقط نگاه روش بندازید و نیاز نیست توقف کنید تا ببینید آیا چیزی از اون پاراگرف در خاطرتون هست یا نه. این سه تا ده بار هم بستگی به سختی مطالب داره. خب حالا قبل از ناهار همه ی این نیم ساعت ها رو مرور کنید؛ کلمات کلیدی که از صبح درآوردید.

بعد از ظهر مجددا مانند صبح عمل کنید و شب هم مطالب بعد از ظهر رو مرور کنید. قبل از خواب و صبح بعد هم تمام کلمات کلیدی کل روز مذکور را مرور بفرمایید.

حالا نوبت مرور های بعدی می رسه که باید یک روز بعد، سه روز بعد، ده روز بعد، یکماه بعد، چهار ماه بعد باشه. این مرور ها نهایتا یک ربع طول میکشه چون شما انقدر این ها رو تکرار کردید در ناخوداگاهتون ثبت شده. طبق گفته ی استاد این روش باعث میشه مطالب تا آخر عمر ماندگار بشه. من به شخصه این روش رو بعد از کنکور امتحان کردم و خیلیم ازش لذت بردم.

 

سخن پایانی

به قول دکتر حلت وقتی می خواین درختی رو قطع کنید اول باید تبرتون رو تیز کنید. پس شما هم برای شکست دادن قول کنکور باید به اصول مدیریت زمان و برنامه ریزی، نحوه ی مطالعه ی صحیح، تمرکز و تندخوانی و … تا حدودی مسلط باشید. کتاب های خوبی هم در این زمینه ها هست از جمله مدیریت زمان از برایان تریسی.

من رو برنامه ریزی دقیق و قابل ارزیابی و هدف گذاری صحیح تاکید می کنم. چون بعد از یک مدت طبیعیه که درس خوندن بهتون فشار میاره و تحلیلتون می بره. دلتون می خواد مثله بقیه راحت بخوابید، مهمانی برید و خوش بگذرونید.این موقع هست که اگر هدفتون ارزشمند باشه بهتون انگیزه میده. در ضمن ویدیو های انگیزشی و جملات تاکیدی هم برای ایجاد انگیز خیلی کمک می کنه. سعی کنید ناخوداگاهتون رو تربیت کنید یعنی به جایی برسید که ناخواسته و مشتاقانه سراغ کتاب ها برید نه به زور و کسالت.

مجموع این عوامل چنان تاثیری برام داشت که منی که هر نیم ساعت یکبار از پای میز بلند می شدم و نمی تونستم متمرکز و با عشق مطالعه کنم، بتونم پنج ماه مطالعه ی مستمر داشته باشم.

در آخر بچه ها خدمتتون عرض می کنم هیچ وقت خودتون را با بقیه مقایسه نکنید. نگید فلانی این طوری می خونه ولی من نه! خداوند همه ی ما رو خاص آفریده و برای هر کدوم از ما مسیر منحصر به فرد برای رسیدن به اهدافمون قرار داده. البته منظور این نیست که از تجربه های دیگران استفاده نکنیم بلکه منظورم اینه سعی نکنید زندگی تون رو دقیقا از روی آنها کپی برداری کنید. پس مراقب عزت نفستون باشید!

نظرات درباره: “مصاحبه با اقای داوود قوی رتبه ۷۳ ژنتیک انسانی ۹۷

  1. باسلام
    من ژنتیک انسانی رتبه ۵۹ امسال شدم
    میخواستم ببینم آقای قوی کجا قبول شدند؟
    چون راهی برای ارتباط برقرار کردن با ایشون ندارم از تیم سایت رتبه برترهای عزیز درخواست میکنم که کمکم کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.