مصاحبه با آقای پویا فتاحی رتبه ۱۷ میکروبیولوژی ارشد ۹۵

با عرض تبریک و تشکر بابت اینکه سایت رتبه برترها رو برای مصاحبه انتخاب کردید لطفا خودتان را معرفی کنید و درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید ؟
با سلام و تشکر از شما و سایت خوبتون،
پویا فتاحی هستم، رتبه ی ۱۷ میکروبیولوژی با درصد های:
زبان ۶۸.۹٪
مجموعه زیست شناسی ۳۵.۸٪
ژنتیک ۳۳.۳٪
بیوشیمی ۴۸.۳٪
سلولی و ملکولی ۳۶.۷٪
میکروبیولوژی ۲۰٪
مجموعه قارچ، ویروس، ایمنی ۵۶.۷٪
بیوفیزیک ۱۵٪

رشته و دانشگاه شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید ؟
میکروبیولوژی دانشگاه اصفهان، معدل۱۶.۸۹

وضعیت دوره ی کارشناسی شما به چه صورت بود ایا در این دوره دانشجوی موفقی بودید ؟
به نظر خودم دانشجوی متوسطی بودم، تو بعضی درسا خوب، تو بعضی بد، اکثرا وابسته به علاقه به مبحث و استاد و اینکه درس تئوری بود یا آزمایشگاه.

ایا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشته اید ؟ ( تقریبا چه رتبه هایی در کنکور ازمایشی کسب میکردید ؟ ) چقدر این کلاس ها و ازمون ها را موثر میدانید ؟
برای اینکه هم دیر شروع کردم هم کند پیش میرفتم دو تا درس بیوشیمی و سلولی کلاس فشرده رفتم که برسم و خوب خیلی هم مفید بود. آزمون هم سنا شرکت کردم چون در اصل واسه ی کنکور بهداشت میخوندم ولی خوب کنکور علوم بهتر شد.
رتبه های آزمون خیلی متفاوت بین ۴ تا ۱۴۰.

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید ؟
همونطور که گفتم من برای ایمنی بهداشت میخواستم بخونم و واسه همین از تابستون شروع کردم کتاب ابولعباس را خوندن، از آبان و آذر دیگه سلولی هم شروع کردم و بیوشیمی هم از فروردین که خوب دیر بود واقعا، مخصوصا برای من که تعداد ساعت بالا نمیتونستم بخونم. تابستون که خیلی منقطع و بی تمرکز متوسطی حدود ۲-۳ ساعت داشتم ولی خوب از آذر ۴ تا ۵ ساعت، روزای استراحت هم اینطوری نبود که نخونم، مثلا ۲ ساعت میخوندم، ولی باز تو اردیبهشت نامنظم بود طوری که یک روز ۸ ساعت و روز بعد اصلا نمیشد بخونم
ایا دانشگاه خاصی برای قبولی مورد نظرتون بود ؟ قبل و بعد از کنکور حدس چه رتبه ای رو داشتید ؟
از اولش که امید به دانشگاه تهران داشتم، اما هرچی پیش میرفت و میزان خوندن بقیه را میدیدم یکم نا امید شده بودم. راستش کنکور علوم قبلش فکر میکردم ۱۰۰-۲۰۰ بشم چون نه منابع اونو خونده بودم نه تستاشو، ولی بعدش که صحیح کردم و درصدامو دیدم رو ۳۰-۴۰ حدس میزدم.
به ترتیب کدام دانشگاه و گرایش را انتخاب کردید ؟
اول میکروبیولوژی و بعد سلولی-مولکولی دانشگاه تهران و به همین ترتیب اصفهان.
منابع مورد استفاده ی شما برای هر یک از دروس چه بودند و چه توصیه ای در نحوه ی مطالعه ی انها برای داوطلبان دارید ؟
دروس سلولی-مولکولی و بیوشیمی که کلاس رفتم و همراه کلاس کمی از منابع هم استفاده میکردم در حد رفع سوال و دیدن شکل ها، مخصوصا کتاب لودیش.
زبان که نخوندم و با اطلاعات پیشین رفتم سر جلسه. واسه ی درس ایمنی هم که ۲ بار ابولعباس خوندم و اشکال بزرگی که دیدم تو خوندنش این بود که همراهش تست نزدم. این مورد برای سلولی هم همینطور بود و وقتی به اهمیتش پی بردم که داشتم بیوشیمی میخوندم و دیگه فرصت چندانی نداشتم.
ولی راجع به تستهای دروس دیگه که تو کنکور علوم بود، هرچی از دوره ی کارشناسی یادم مونده بود میزدم و جوری بود که حتی اگه واسش خونده بودم هم فرق زیادی نداشت، چون توی تستهایی مثل مجموعه ی زیست، اصلا نمیشه به اون حد از تسلط رسید که تستها سخت و پراکنده به نظر نیاد. اینقدر گستره ای که ازش سوال طرح میشه وسیعه که برد با کساییه که یه حد قابل قبولی از تستها رو با دانش قبلی بتونن بزنن و تمرکز خوندن رو گذاشته باشن روی ۲-۳ تا درس خاص واسه ی رشته مورد نظرشون.
سخن پایانی
چیزی که فراموش نباید کرد اینه که کنکور همه چیز نیست و جز این اگر فکر کنیم نه تنها از این دوره از زندگی لذت نمیبریم، بلکه خودش باعث استرس بیشتر و در نتیجه کاهش بازدهی واسه ی خود کنکور میشه. دیگه اینکه هر فردی مدل خوندن خودشو داره و بارها به من گفته شد که مثلا تعداد ساعت درس خوندنت کمه یا دیره و از اینجور چیزها، ولی من از نتیجه ای که حاصل شده راضیم، برای همین پیشنهاد من اینه که به حرف های همه گوش بدیم ولی تصمیم نهایی برای زمان و مدل مطالعه و منابع و همه ی اینا رو آخر دست با توجه به شناختی که از خودمون داریم بگیریم.
در آخر هم تکرار میکنم، این دوره رو بر خودتون و اطرافیانتون سخت تر از چیزی که باید نکنین، این هم خودش قسمتی از زندگیه و کسی هم از فردای خودش خبر نداره، پس امروز رو با آرامش و امید طی کنید تا نگرانی و ترس از آینده.

>>> توجه <<<

برای مشاوره کنکور ارشد ژنتیک سال ۹۷ کلیک کنید

برای مشاوره کنکور ارشد ایمونولوژی سال ۹۷ کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *