مصاحبه با آقای ایمان استاد رتبه ۲۳ ارشد مديريت مالي ۹۶

ایمان استاد رتبه 23 ارشد مديريت مالي 96

با عرض تبریک و تشکر بابت اینکه سایت رتبه برترها رو برای مصاحبه انتخاب کردید لطفا خودتان را معرفی کنید و درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید ؟

سلام خدمت تمام دست اندر کاران سایت رتبه برترها. خدا قوت. من ایمان استاد هستم متولد ۱۳۷۲٫ امسال توانستم در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت مالی رتبه ۲۳ را کسب نمایم. درصدهایی که در کنکور امسال کسب کردم به قرار زیر است :

زبان انکلیسی :۱۲٫۲۲

ریاضی و امار : ۴۳٫۳۳

اقتصاد خرد و کلان : ۵۴٫۳۹

مدیریت مالی : ۷۴٫۳۶

مدیریت سرمایه ­گذاری و ریسک : ۳۰٫۹۵

حسابداری مالی و صنعتی : ۶۸٫۸۹

حائز اهمیت است دوستان عزیزی که این متن را می­خوانند بدانند امسال سال دومی بود که در کنکور مالی شرکت می­کردم. پارسال رتبه ۸۶ کسب کردم ولی خب چون فقط دوست داشتم یکی از دانشگاه­های تهران قبول شوم در انتخاب رشته فقط دانشگاه­های تهران را زدم و نهایتا پشت کنکور ماندم.

رشته و دانشگاه شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید ؟

بنده فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی با معدل ۱۴٫۹۹ از دانشگاه اصفهان هستم.

وضعیت دوره ی کارشناسی شما به چه صورت بود ایا در این دوره دانشجوی موفقی بودید ؟

در دوران کارشناسی اهمیت چندانی به درس نمی­دادم و بیشتر شب امتحانی بودم. خب در حال حاضر متوجه شده ­ام چنین شیوه مطالعه و ادامه تحصیلی تنها یک هزینه فرصت بوده است. البته ۳ ترم آخر دوران کارشناسی را با نمرات بالا پشت سر گذاشتم. آن زمان بود که هدفم کاملا مشخص شده بود و خواستار کسب رتبه ­ای خوب در رشته مالی شده بودم. نمرات خوب ۳ ترم آخر حکم گرم کردن برای یک مسابقه سخت و البته انگیزشی را برای بنده داشت.

ایا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشته اید ؟ ( تقریبا چه رتبه هایی در کنکور ازمایشی کسب میکردید ؟ ) چقدر این کلاس ها و ازمون ها را موثر میدانید ؟

تنها کلاسی که بنده شرکت کردم کلاس ریسک و سرمایه ­گذاری جناب آقای ابراهیم صدرالدین در سال ۱۳۹۴ بود. ایشان واقعا نخبه مالی کشورمان هستند. همین کلاس باعث شد که سال ۹۵ درس ریسک را نزدیک به ۶۵ درصد بزنم. کلاس ایشان بود که یک ایده و ذهنیت مفید در مورد شیوه مطالعه و فهم مطالب در دروس ریسک و سرمایه­ گذاری، مدیریت مالی و حسابداری به من داد. الباقی دروس را خودم و با مفهوم گرایی که جناب صدرالدین به بنده القا کردن خواندم.

آزمون آزمایشی هم شرکت می­کردم. در هر دو سال تمامی رتبه­های آزمون­های آزمایشی که شرکت می­کردم زیر ۱۰ می­شد. آزمون­های آزمایشی برای تهیه یک برنامه ریزی مطالعاتی جامع و به تبع آن تهیه برنامه مطالعاتی روزانه خیلی مفیدند. همچنین اگر با دید درستی به این آزمونها نگاه کنیم می­توانیم از آنها برای یافتن نقاط ضعف و سرریز کردن مداوم ظرف انگیزه وجودی خود استفاده کنیم.

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید ؟

چون سال دوم بود که قصد شرکت در کنکور مالی را داشتم و سال قبل هم توانسته بودم نتیجه نسبتا مطلوبی بگیرم از مهر شروع کردم. برنامه ریزی کرده بودم واسه رتبه تک رقمی و هر روز بیشتر از روز قبل میخوندم. اینجا بود که مشکلات شروع شد. یکی بعد از دیگری مشکلات اضافه میشدن و همین باعث میشد که هر روز ساعات مطالعاتیم کمتر از قبل بشه. دیگه دو ماه آخر سال بود که با اضافی شدن یکسری مشکلات شخصی به مشکلات قبلی به زور روزی ۳ ساعت درس میخوندم. مطالعه­ ای که اصلا تمرکز در اون دیده نمیشد. تنها نکته اینجا این بود که چون به هدف و کاری که میخواستم انجام بدم مطمئن بودم اجازه نمیدادم همین ۳ ساعت مطالعه بدون بازدهی هم قطع بشه که خدایی نکرده بیخیال کنکور نشم. از فروردین سال ۹۶ با ریکاوری چند روزه­ ای که انجام دادم و اینکه یکم شرایط بهتر و مشکلات کمتر شده بود استارت مطالعه روزی ۸ ساعت را زدم. به جرات میشه گفت مطالعه مفید من واسه کنکور ۹۶ تقریبا ۸۰ تا ۹۰ روز بود.

ایا دانشگاه خاصی برای قبولی مورد نظرتون بود ؟ قبل و بعد از کنکور حدس چه رتبه ای رو داشتید ؟

همانطور که گفتم سال قبل یعنی در کنکور ۹۵ هم هدف من مالی دانشگاه­های تهران بود. امسال هم با وجود تمامی مشکلات واقعا چنین اتفاقی را از ته دل می­خواستم و کمترین زمان­های ممکن که به وجود می­آمد را صرف مطالعه می­کردم. تقریبا انتظار چنین رتبه­ای را داشتم ولی خب چونکه بعد از آمدن جوابهای انتخاب رشته­های پارسال مارگزیده شده بودم از هر ریسمون سیاه و سفیدی میترسیدم.

به ترتیب کدام دانشگاه و گرایش را انتخاب کردید ؟

مالی بانکداری دانشگاه تهران روزانه

مهندسی مالی دانشگاه تهران روزانه

مالی بانکداری دانشکاه تهران شبانه

مهندسی مالی دانشگاه تهران شبانه

مدیریت مالی دانشگاه شهید بهشتی روزانه

مدیریت مالی دانشگاه علامه طباطبایی روزانه

مدیریت مالی دانشگاه صنعت نفت روزانه

مهندسی مالی دانشگاه اصفهان روزانه

مدیریت مالی دانشگاه شهید بهشتی شبانه

مدیریت مالی دانشگاه علامه طباطبایی شبانه

مدیریت مالی دانشگاه خوارزمی

چقدر با سایت رتبه برترها آشنایی داشتید ؟ از کدام یک از خدمات سایت ما استفاده میکردید ؟

از آنجایی که من منابع اصلی را دوست داشتم حتما بخوانم برای جمع منابع از سایت رتبه­ برترها و مطالبی که در آن قرار داده شده هم کمک گرفتم.

منابع مورد استفاده ی شما برای هر یک از دروس چه بودند و چه توصیه ای در نحوه ی مطالعه ی انها برای داوطلبان دارید ؟

نکته اول سوالی است که برای هرکسی که قصد شرکت در کنکور مالی دارد پیش می­آید. آیا دروس ضریب دو شامل تئوری مدیریت، مدیریت اسلامی و زبان را بخوانیم یا نه؟ به نظر بنده کسایی که سال اول است در کنکور مالی شرکت می­کنند دل به مشاوره­ های غلط ندهند و به کل وقتی صرف این دروس نکنند چون زمانی که صرف این دروس میشه به خاطر ۲ بودن ضریبشان بازدهی لازم در نتیجه را به همراه نخواهد داشت و چندان تراز شما را تغییر نخواهند داد. دوستانی که سال دوم است کنکور میدهند اگر به ۴۰ تا ۵۰ درصد مطالب تسلط دارند میتوانند یکی از دو درس زبان یا اسلامی را مطالعه کنند آن هم برای ۲۰ درصد. به طور کل من با صرف وقت برای این سه درس کاملا مخالفم. شما اگر بتوانید ریاضی و اقتصاد را ۵۰ درصد و سه درس مالی، ریسک و حسابداری را ۶۰ درصد بزنید مطمئن باشید رتبه شما زیر ۲۰ خواهد شد.

منابع پیشنهادی :

ریاضی و آمار : درسهای امتیاز آوری هستند. هر سال از قسمت­های مشخصی سوالات مشابهی طرح میشه که با تکرار تست­های سالهای قبل می­توانید به راحتی به درصد ۵۰ برسید. قسمت­های مهم این دو درس به شرح زیر هستند (از سرفصلهای ستاره دار درس ریاضی سوالات بیشتری طراحی می­شود) :

ریاضی : مجموعه ها*، بسط دوجمله­ ای، تابع*، حد و پیوستگی*، مشتق*، انتگرال، ماتریس و دترمینان*، توابع چند متغیره*، کاربرد ریاضیات*( که مطالعه این قسمت برای درس اقتصاد خرد هم مفید خواهد بود) و چند سال اخیر از دنباله و سری هم سوالاتی مطرح شده است. این سرفصلها را بهتر است از کتاب هادی رنجبران مطالعه کنید (هرچند بعضی از این فصول بیش از حد نیاز در کنکور مدیریت توضیح داده شده مانند فصل انتگرال) و تست­های کنکورهای سالهای قبل را بزنید. برای تست ریاضی کتاب تست امید محمودیان بهترین گزینه است.

 

آمار : آمار توصیفی، آنالیز ترکیبی، متغیر تصادفی و تابع احتمال، توزیع¬های احتمال گسسته و پیوسته، همبستگی و رگرسیون

 

از ۱۰ سوال آمار به جرات می­توان گفت که ۷ تا ۸ سوال از این ۵ فصل طراحی میشه و هر سال هم سوالات مشابه سالهای قبل است. به همین خاطر است که اظهار میکنم قسمت ریاضی و آمار قسمت امتیاز آوری هستند. به مطالعه تنها همین سر فصلها در این دو درس می­توانید به راحتی درصدی بالاتر از ۵۰ بزنید.

 

اقتصاد خرد و کلان : خود من بارها در مصاحبه­ ها خواندم که کتابهای اقتصاد خرد و کلان دکتر نظری برای کنکور کافی نیستند ولی با احترام به نظر تمام دوستان باید بگویم با رعایت تنها یک نکته این دو کتاب به تنهایی کافی خواهند بود. اقتصاد درس یکبار و دو بار خواندن نیست بارها و بارها باید بخوانید و تست­های این دو کتاب را بررسی کنید. خیلی از مطالب را با بررسی تست­ها و پاسخنامه تشریحی آن­ها در این دو کتاب می­توانید یاد بگیرید و این بهترین نوع یادگیری است. شاید برای درسی مثل ریاضی بتوان ادعا کرد مسلط شده ­ام و مدتی کوتاه آن را کنار گذاشت ولی اقتصاد این چنین نیست. اینقدر باید این دو کتاب را بخوانید که حتی شماره صفحات را هم حفظ شوید. اقتصاد را نخوانید اقتصاد را قورت بدهید. سری مطالعاتی اقتصاد اینگونه­ است : مطالعه تست مطالعه تست مطالعه تست . . .کتاب­های دو هزار تست دکتر نظری توصیه نمی­شود. به نظرم همان دو کتاب برای اقتصاد کافی است البته اگر قورتش بدهید.

مالی : خب رسیدیم به جاهای خوب. سه درس مالی، ریسک و حسابداری. موفقیت در کنکور مالی یعنی این سه درس فقط و فقط. این سه درس هم خلاصه می­شوند در مطالعه و درک درست مفاهیم و تست و تست و تست.

کسایی که برای سال اول است کنکور مالی می دهند به نظرم بهتر است استراتژی به این شکل انتخاب کنند. کتاب مدیریت مالی دکتر تهرانی و تست­هایش به همراه تست­های کتاب ۲۰۰۰ تست مالی گرجی آرا. در صورت وجود زمان توصیه میشه قسمت های مربوط به ارزش زمانی پول و بودجه بندی سرمایه، ارزش شرکت و هزینه سرمایه را از کتاب­های مدیریت مالی پی نوو ترجمه دکتر علی جهانخانی و همچنین کتاب مدیریت مالی نوین استفن راس ترجمه دکتر علی جهانخانی مطالعه کنند. دقت کنید این ۴ مبحث خیلی مهم و استراتژیک در تست­های کنکور مالی هستند.

کسانی که سال دومی شده اند حتما دو کتاب مدیریت مالی پی نوو ترجمه دکتر علی جهانخانی و مدیریت مالی نوین استفن راس ترجمه دکتر علی جهانخانی را به طور کامل مطالعه کنند و بعد به بررسی تستهای کتاب ۲۰۰۰ تست و کتاب دکتر تهرانی بپردازند.

ریسک و سرمایه­ گذاری : تنها درسی است که هنوز منبع جامع و کاملی ندارد. تمامی منابع موجود این درس خلاصه و به دور از ارائه مفاهیم می­باشند. کتاب­هایی که ترجمه شده ­اند هم که دیگر هیچ.متن اصلی چیز دیگری می­گوید ترجمه چیز دیگری و همین ترجمه های اشتباه باعث شده که اشتباهات علمی زیادی در تدریس مباحث درس ریسک در کشورمان رایج شود و متاسفانه حتی از این اشتباهات سوالاتی در کنکور ارشد طراحی شود. از طرف دیگر آنقدر مباحث مربوط به این درس گسترده است که نوع طراحی سوالات عامل مهمی در میزان پاسخگویی شما خواهد بود. در کنکور پارسال ریسک بالاترین درس من بود (حدودا ۶۵درصد) ولی امسال کمترین درصد من شد. این مطلب مهر تاییدی است بر ادعای من. هر سال تاکید طراحان سوالات بر روی یک قسمت خاص است و مهم این است که آیا شما آن قسمت را به خوبی مطالعه کرده ­اید یا نه. با این وجود توصیه من به شما کتاب جونز در کنار کتاب مدرسان شریف و تست­های ۲۰۰۰ تست است هرچند کتاب ۲۰۰۰ تست دارای اشکالات مفهومی زیادی است. حداقل چاپی که من داشتم اینگونه بود ولی مسئله این است که گزینه بهتری برای شما وجود ندارد.

اهم سرفصلهای ریسک که در کنکورهای سالهای مختلف از آن سوال طراحی شده است از این قرار است :

مفاهیم سرمایه­ گذاری،

بازارها و ابزارهای مالی،

خرید و فروش اوراق بهادار،

کارایی بازار سرمایه،

شاخص­های بازار اوراق بهادار،

ریسک و بازده، نظریه پرتفلیو،

مدل­های عاملی،

مدل تعادلی قیمت­گذاری دارایی سرمایه­ایCAPM،

مدل تعادلی قیمت­گذاری آربیتراژ و

ارزیابی عملکرد پرتفلیو.

از فصول ارزش­گذاری اوراق بهادار بدون ریسک (نرخ های بهره) و اوراق مشتقه(Forward, Future, Option ,Swap) بستگی به میل طراحان سوالاتی طرح می­شود. یکسال زیاد و سال دیگر کم.

نوید چاپ کتابی جامع و کامل در زمینه ریسک و سرمایه ­گذاری را به شما می­دهم که مراحل پایانی خود را می­گذراند.

حسابداری مالی و صنعتی :

حسابداری هم از جمله درس هایی است که در آن از یکسری از قسمت­های خاص سوالاتی طراحی می­شود. ابتدا به استراتژی مطالعاتی این درس و سپس به اهم سرفصلهای آن می­پردازم.

کتاب مروری جامع بر حسابداری مالی و صنعتی دکتر کرمی و دکتر نوروش منبع مناسبی برای مطالعه حسابداری مالی هستند. بله تنها حسابداری مالی. حسابداری صنعتی در این کتاب اصلا مناسب برای سوالات فعلی کنکور سراسری نیست و خیلی گسترده تر از نیاز داوطلبان گفته شده است. به نظر من برای حسابداری صنعتی به دنبال جزوه­ای مناسب برای کنکور ارشد مالی باشید. البته جزوه ­ای که دست نویس بوده باشد و دوستی از شما بر سر کلاس اساتید کنکوری این حوزه آن را تهیه کرده باشد نه جزوه های آماده ­ای که به فروش می­رسد. جزوه­ های آماده خلاصه­ ای گنگ شده از کتاب مذکور می­باشند. خب حالا مطالب را خواندیم تست را چه کنیم؟ بهترین کتاب تست حسابداری ارشد مالی که متاسفانه مهجور مانده است کتاب تست داریوش محمدی انتشارات راهیان ارشد است. پاسخ های تشریحی این کتاب فوق ­العاده است. پس ابتدا هر قسمت از کتاب مرور جامع را بخوانید سپس به سراغ تست­های این کتاب بیایید. بعد از تسلط نسبی به سراغ تست­های کتاب مروری جامع بروید.

اهم مطالب حسابداری که عمده سوالات کنکور ارشد مالی از آن تهیه میشوند عبارتند از :

حسابداری وجوه نقد ( صورت مغایرت بانکی و تنخواه)

حسابداری موجودی کالا ( محاسبه وجه نقد پرداختی بابت خرید کالا، محاسبه خرید خالص، محاسبه موجودی کالای پایان دوره، قاعده حداقل بهای تمام شده و ارزش و بازار، قاعده حداقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش، رابطه موجودی کالای پایان دوره با شیوه­های مختلف حسابداری ). تسلط به مفاهیم این قسمت به فهم بهتر حسابداری صنعتی کمک خواهد کرد.

حساب­ها و اسناد دریافتنی (حساب­های دریافتنی و حساب ذخیره مطالبات مشکوک الوصول ذ.م.م، محاسبه ارزش دفتری حساب های دریافتنی، فهم تفاوت شناسایی و وصول مطالبات سوخت شده و شناسایی مطالبات سوخت شده و تاثیر آن بر ارزش دفتری حساب-های دریافتنی، روشهای شناسایی و محاسبه هزینه مطالبات مشکوک الوصول)

حسابداری دارایی­های ثابت (بهای تمام شده دارایی، ارزش منصفانه دارایی تحصیل شده، خرید گروهی دارایی­ها، روشهای مختلف محاسبه هزینه استهلاک و استهلاک انباشته، تغییر روش در محاسبه استهلاک یک دارایی، تاثیرات تغییر روش محاسبه استهلاک در ارزش دفتری دارایی و سود و زیان)

حسابداری اوراق قرضه( استهلاک اوراق قرضه به دو روش خط مستقیم و بهره موثر که به شکل­های مختلفی از آن سوال مطرح می­شود، مبلغ دریافتی بابت انتشار اوراق قراضه ، سود یا زیان بازخرید اوراق قرضه)

شرکت­های تضامنی

شرکت­های سهامی( تقسیم سود، سودسهمی، ارزش دفتری سهام ممتاز و سهام عادی، توزیع سود و مشارکت جزئی و کامل سهام ممتاز، سهام خزانه ، تعدیلات سنواتی، صورت سود و زیان جامع، صورت جریان وجوه نقد). صورت جریان وجوه نقد از آن دسته مواردی است که هم در حسابداری مالی و هم در مدیریت مالی از آن سوال مطرح می­شود و دارای اهمیت ویژه­ای می­باشد.

حسابداری صنعتی (اجزای بهای محصول به تفکیک، دسته بندی­های مختلف هزینه­ ها، حسابداری حقوق و دستمزد، تجزیه و تحلیل سربار، ،سطوح مختلف ظرفیت، تسهیم سربار دوایر خدماتی و عملیاتی، حسابداری سفارش کار و حسابداری مرحله ­ای).

سخن پایانی

توصیه اول که مربوط به تمامی مراحل زندگی می­شود امیدوار بودن در هر شرایطی است هرچند این شرایط سخت باشند. سال گذشته سال بسیار سختی برای بنده بود ولی با وجود آن همه بالا و پایین شدن­هایی که در زندگی برای من پیش آمد توانستم به هدفم دست پیدا کنم. هرچند بودن افرادی چون استاد گرانقدر آقای ابراهیم صدرالدین که مانند یک دوست هر از چندگاهی با وجود و سخنان دوستانه خودشان انگیزه زیادی برای ادامه تلاش­ها به بنده می­دادند در این موفقیت تاثیر بسزایی داشت.

دوم اینکه دوستان عزیزی که قصد ادامه تحصیل را دارید باید سنگ­های خودتان را با خودتان وابکنید. از الان باید هدف از ادامه تحصیل را برای خود مشخص کنید و برای رسیدن به آن با تمام نیرو تلاش کنید. در صورتی که هدفم شما این است که برویم ارشد بخوانیم و ببنیم چه می­شود مطمئن باشید در اشتباه هستید و تنها زندگی خود را در طلایی­ترین دوران خود با هزینه فرصتهایی روبرو می­کنید. در زمان تلاش برای رسیدن به اهداف خود هم همیشه از خداوند متعال یاری بگیرید مطمئنا بدون پاسخ نخواهید ماند.

>>> توجه <<<

برای مشاوره کنکور ارشد مدیریت مالی سال ۹۷ کلیک کنید

 

2 thoughts on “مصاحبه با آقای ایمان استاد رتبه ۲۳ ارشد مديريت مالي ۹۶

 1. اینکه توسایتا نوشتن مدیریت مالی گرایش نداره یعنی چی…من قصد دارم مدیریت مالی گرایش بانکداری بخونم اما توسایتا اینجوری نوشتن متوجه نمیشم میشه کسی توضیح بده

  1. سلام
   در کنکور ارشد “مجموعه مدیریت” ، زیرمجموعه “مدیریت مالی” داریم که گرایش نداره و فقط با همین اسم “مدیریت مالی” پذیرش دانشجو انجام میشه. باز در همین زیرمجموعه، رشته “مالی” هم تعریف شده که برای اون ۵ گرایش تعریف کردن.
   در واقع شما برای این رشته ای که فرمودین ،کنکور “مجموعه مدیریت” رو ثبت نام میکنید و دروس مربوط به “مدیریت مالی” رو پاسخ میدید. چون دروسی که سوال میشه برای “مدیریت مالی” و “مالی” یکی هستن! یه کم بدسلیقگی در نام‌گذاری و شاخه شاخه کردن رشته ها باعث سردرگمی شده.
   پیشنهاد میکنم از سایت سنجش، دفترچه راهنمای انتخاب رشته سال گذشته رو دانلود و مطالعه کنید کامل متوجه میشید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.